Jeżeli postanowiliście Państwo urządzić kuchnie swoich marzeń, prosimy przyjrzeć się poniższej liscie porad. Być może wskażą one lub nawet uświadomią istnienie elementów i urządzeń, które w kuchni muszą zaistnieć i na które warto zwrócić uwagę.
1. Wybór stylu.
Określenie odpowiedniego stylu mebli jest pierwszym etapem procesu projektowania. Dobór odpowiedniego stylu powinien rozpocząć się na etapie budowy lub w czasie remontu pomieszczenia. Ważne rzeczą jest na przykład odpowiednie zaplanowanie miejsca na płytki, rozplanowanie przyłączy czy określenie wysokości parapetów. Powinniśmy mieć również możliwość wpływu na wielkość samego pomieszczenia. Dodanie, usunięcie lub przesunięnie jednej ze ścian działowych pozwala na większy komfort przy późniejszym wyborze mebli. Jest to bardzo przydatne przy wyborze mebli z kolekcji Optima.
2. Wybór kolorystyki.
Kolorystyka kuchni podlega modzie. Dlatego podejmując decyzje kolorystyczne, należy pamiętać o względach praktycznych. W tym przypadku wszelkie zmiany kosztują mnóstwo czasu i pieniędzy. Przedstawiamy przykład prawidłowego zestawienia kolorów.
3. Wybór układu umeblowania kuchni.
Aby swobodnie korzystać z kuchni potrzebny jest odpowiedni wybór układu zabudowy. Odpowiedni wybór zabudowy pozwoli bez trudu sięgać do szafek czy szuflad lub zwyczajnie kogoś minąć. Proponujemy kilka przykładów zabudowy, które najlepiej wykorzystują pomieszczenia o różnej powierzchni:
a) jednorzędowa - poszczególne elementy ustawione są w rzędzie obok siebie. Plusem takiego rozwiązania jest prostota instalacji i oszczędności miejsca.
b) dwurzędowa - tep typ zabudowy wymaga szerszego pomieszczenia, lecz zapewnia dobrą komunikację w całym pomieszczeniu. Zalecana szerokość kuchni to 240 cm.
c) na planie litery "L" - nie wymaga pomieszczenia o dużych rozmiarach, wszystko znajduje się pod ręką co zapewnia ciągłość pracy.
4. Wybór sprzętu AGD.
Wybór sprzętu powinien być poprzedzony dłuższym przemyśleniem. Wybór poszczególnych urządzeń kuchennych nie jest tak oczywisty i zależy on od kilku przykładowych czynników, którymi są np. liczebność rodziny lub rodzaj preferowanego jedzenia. Ważne jest również rozmieszczenie sprzętu kuchennego. Powinien znajdować się w najbardziej funkcjonalnych miejscach kuchni, dzięki czemu unikniemy schylania się lub klękania.
5. Projektowanie oświetlenia.
Dobór prawidłowego oświetlenia powinien zacząć się na etapie projektowania kuchni. Dobrze zaprojektowane oświetlenie to warunek dobrej pracy i bezpieczeństwa. Im więcej różnych źródeł światła, tym mniejsze niebezpieczeństwo powstawania ostrych cieni. Wyeliminowanie cieni, znacznie poprawia pracę w kuchni. Standardowym oświetleniem jakie stosuje się w kuchni to lampy sufitowe, lampy nad blat, stół oraz w szafkach.
_______________________________________________________________________________________________________________
Powyższy poradnik to kopalnia porad i wskazówek dotyczących projektowania kuchni, Zaprojektowanie dobrej kuchni nie jest jednak zadaniem łatwym. Profesjonalna kuchnia musi być przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Radzimy więc Państwu skontaktować się z naszymi ekspertami.